EMLÉKEZÉS JÁKI SÁNDOR TEODÓZ ATYÁRA, a „csángók apostolára", akinek egyik ági felmenői nyúliak voltak.
EMLÉKEZÉS JÁKI SÁNDOR TEODÓZ ATYÁRA, a „csángók apostolára", akinek egyik ági felmenői nyúliak voltak.
A 2010-es év nyúli búcsúja külön nevezetes, hiszen a régi írások szerint a Kápolna eredete 300 évvel ezelőttre, 1710-re tehető, így a nyúli Szent Donát tisztelet kezdete is. A búcsúi szentmise püspöki szentmise lesz, 2010. augusztus 8-án délelőtt 11 órakor a Kápolnánál.
A 11 órai szentmisét megelőzően a Kápolnánál:
Hársfa alatt áll az oltár,
Lombok rejtik kápolnáját;
Szőlőhegyünk védőszentje,
Tekints ma is népeidre."
(Ének 1991-ből)
Az énekben fogalmazott és évente ismétlődő jámbor cselekedet bővebb felidézésére kerül sor, amikor a községi elöljáróság 1864-ben megválaszolja egy országos kérdőív pontjait. Ezek egyikére, amelyik a határban található földrajzi nevekre kérdez rá, három nevet hoznak föl, köztük a láthatóan fontosnak tartott és bennük érzékeny húrokat pengető Szent Donát-kápolnáét. A név által fölhozott, gondolat- és érzésvilágukat kifejező és megidézést kívánó soraik ma is élők, bennünk, késő utódokban is hullámokat vernek: „A Kis és Nagy Nyul hegyet elválasztó vonalba belyebb hatolva a hegybe ugyan a két hegyet elválasztó pont déli oldalán fekszik egy az őseink által épitetett, s általunk jó karban tartó, s tornyában két kis harangal diszeskedő, Szt. Donátus püspök, és vértanu, mint hegyek patrronusa tiszteletére szentelt Kápolna, melyben olykor isteni tisztelet is tartatik: ezen kápolna bal oldala mellett egy gyönyörü 100. éves lombos hársfa áll, mely lombjaival, nem a legkissebb szerü kápolnát, fél környékével eltakarja, s mint egy a zivatarok ellen védeni akarja; mely egyszersmind igen jó árnyat ád a Szt. Donátus vértanu napján, Augusztus 7.ke utáni vasárnap tartani szokott bucsu alkalmakor össze sereglett hiveknek, és az ezen fa alatt Isten igéjét hirdető egyházi szónoknak a nap sugarai ellen."
(tovább:Bővebben)
Augusztus 15-én, délután 4 órakor került sor a teljesen újjá varázsolt gerhai kereszt felszentelésére. Tudni való, hogy az Écs és Nyúl határán a Gerhatetőn 210 méter magasságban álló „pléhkrsztus” az idők során többször megsérült. Az eredeti fazsindelyes kereszt fémlapja és fa tetőszerkezete a szocializmus évei alatt teljesen tönkrement. A Krisztus-test fémrésze légpuskások céltáblájává vált, a vadrózsával benőtt fa keresztrész pedig összeroskadt, mígnem valaki akarva vagy akaratlanul ki nem szántotta…